טיולי ג'יפים

"היי הג'פ"


נייד 052-2500575

 

 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מונה:


 
מדוע להתעסק ב סודות התורה?
אחת הטענות שעולות אצל לומדי תורה ותיקים העוסקים בפשטים בעומק העיון נגד לימוד הקבלה, הינה שכדי להעמיק ולברר דברים אי אפשר להתפזר וללמוד גם את חלק הסוד.
   פנינו למקובל הרב צבר ארם שליט"א, מייסד וראש ישיבת המקובלים והמכוונים "אילנא דחיי" (מ 2008 ברחוב השחל 32, שכון ה' בני ברק) לשמוע תשובה לכך, וכה היו דבריו: תשובה לכך נתן הגאון מוילנא שכידוע היה גם גאון קבלה, בפירושו לספר משלי (פרק ב' פסוק ט') וזו לשונו: "...כל זמן שלא יבין את הסוד - אפילו הפשט אינו ברור בידו". 
טענה אחרת של חלקם הינה שהם מורגלים בדיון בתחומים מוצקים ואין להם ענין בעיסוק במיסטיקה מעורפלת. תשובת הרב צבר לכך הינה שמיסטיקה יהודית אינה דומה למיסטיקה ממקורות זרים, בהם צעיפים מודפסים על הקירות, ריח קטורת מתקתקה, צלילי חליל במבוק ותיאוריות מעורפלות חמקמקות הינם תחליף לאמת חדה וברורה; תורת הקבלה מכונה חכמת האמת כיון שעיסקה באמיתות ללא פשרה, לא אמת סובייקטיבית לפי רצון או תשוקות הלומד ("כל אחד והאמת שלו"? שאז כמובן אין אמת!), אלא אמת חדה וברורה ומוחלטת. המקובלים העוסקים בח - חכמת הניסתר היהודית, מחלצים את אבני החן הרוחניות מתוך שכבות הסלע המסתירות אותם. מיסטיקה יהודית אינה מעורפלת, אף שהיא נחשפת מתוך עיון בערפילי העבר! להיפך! חכמת הניסתר היהודית שופכת א ו ר על סוגיות עמומות כמו שכותב אחד מענקי הדורות הקודמים, שהיה גם מקובל פרט להיותו ענק בפשט, רבי ישעיה הורוביץ בעל השל"ה הקדוש: "אשגבהו כי ידע שמי", הוא סוד לימוד חכמת הקבלה אשר מחכימת פתי, ומי שלא ראה אור החכמה זו - לא ראה אורות מימיו..."!
     אמנם לא רק תשובות על דרך השלילה קיימות להפגין נחיצות הלימוד הזה, זה ממש הכרח לאומי כפי שמצטט הרב צבר משמו של רבי סלמאן אליהו זצ"ל (ראש כולל המקובלים עוז והדר, בישיבת פורת יוסף בזמן הרב עטיה ז"ל), וזו לשונו:"...הגאולה תלויה בחכמת הקבלה..." (בדרושים מספרו כרם שלמה) .
        ויש כמובן גם בונוסים לעיסוק בסודות הקבלה, הרב צבר הביא כדוגמא את הרמ"ק בספרו 'אור נערב' (חלק ד' פרק א'): "בהיות האדם עוסק בחכמה הזאת, יתלוו אליו המלאכים והצדיקים מגן עדן, ולא כן אל שאר חלקי התורה"!.
[Top]
היי הגיפ נייד 052-2500575